Gdzie warto zamieszkać w Szczecinie?

kalendarz

data publikacji: 21.11.2022

Od lat Szczecin zajmuje czołowe miejsca w rankingach najbardziej przyjaznych miast w Polsce. Stolica Pomorza Zachodniego to bez wątpienia jedno z tych miejsc, w których warto osiedlić się na stałe, jeśli zależy nam na komforcie, bezpieczeństwie, atrakcyjnej ofercie edukacyjno-rozrywkowej, dobrej pracy i przystępnych cenach. Wszystko to powoduje, że w czasie gdy inne rodzime metropolie z roku na rok notują spadek liczby mieszkańców, w Szczecinie obserwowany jest odwrotny trend. Gdzie warto kupić mieszkanie w mieście i które dzielnice oraz osiedla zasługują na szczególną uwagę?

Gdzie zamieszkać w Szczecinie – specyfika rynku nieruchomości 

Szczecin jest obecnie jednym z tych miast w Polsce, w których buduje się najwięcej nowych mieszkań i nie ma w tym cienia przypadku. Dynamiczny rozwój tutejszego rynku nieruchomości miasto zawdzięcza m.in. atrakcyjnej lokalizacji oraz mądremu zarządzaniu. Miasto podzielone jest na 4 dzielnice administracyjne (Północ, Prawobrzeże, Śródmieście, Zachód) oraz 37 osiedli, z których każde charakteryzuje się unikatowym klimatem, przyciągając osoby poszukujące swojego wymarzonego miejsca do zamieszkania.

Klienci zastanawiający się, gdzie warto kupić mieszkanie w Szczecinie, mogą wybierać z szerokiej gamy lokali dostępnych na rynku pierwotnym. Siłą nowych inwestycji, takich jak m.in. powstające na Jasnych Błoniach w okolicach Parku Kasprowicza osiedle Crocus Hill, jest ich wysoki standard połączony z atrakcyjną lokalizacją. Nowe mieszkania w Szczecinie przyciągają szerokim wyborem powierzchni, przemyślanym rozkładem pomieszczeń oraz przystępnymi cenami. 

Najwięcej inwestycji powstaje – co nie powinno dziwić – w okolicach ścisłego centrum miasta, w dzielnicy Śródmieście-Północ oraz po zachodniej stronie. To te rejony uznawane są za najładniejsze dzielnice Szczecina, a zarazem najbezpieczniejsze i najbardziej komfortowe. To powoduje, że są one najczęściej wybierane przez rodziny z dziećmi i osoby ceniące sobie luksus i spokój.

Dlaczego dobrze jest zamieszkać w Szczecinie i gdzie najlepiej kupić mieszkanie?

Istnieje wiele powodów, dla których Szczecin cieszy się tak dużą popularnością, jeśli chodzi o sprzedaż nowych mieszkań. Pierwszym z nich jest z pewnością atrakcyjna lokalizacja, której największe zalety to bliskość morza oraz granicy polsko-niemieckiej. Wygodne połączenie z Berlinem otwiera wiele perspektyw turystycznych oraz biznesowych. Szczecin posiada również bardzo wysoki odsetek przedsiębiorców, co dowodzi, że jest to miasto odpowiednie do prowadzenia własnego biznesu. Potwierdza to stosunkowo niskie bezrobocie, które kształtuje się na poziomie ok. 6%.

Jednak wysoki poziom życia to nie wszystko – stolica Pomorza Zachodniego przyciąga również swoją charakterystyczną zabudową, zielenią oraz unikatowym klimatem. Szczecin słynie z czystego powietrza m.in. z uwagi na niewielką liczbę fabryk i przedsiębiorstw przemysłowych, których działalność negatywnie wpływa na środowisko. To z kolei sprawia, że zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach nie brakuje osiedli otoczonych zróżnicowaną roślinnością. Dla klientów poszukujących informacji na temat tego, gdzie najlepiej kupić mieszkanie w Szczecinie, walory te zwykle okazują się nie do przecenienia. 

Miasto słynie również z bogatej oferty kulturalnej i edukacyjnej. Szczecin to ważny ośrodek akademicki, a nowoczesne szkoły, muzea, teatry, sale koncertowe czy modne kluby przyciągają uczniów, studentów oraz wszystkich tych, którzy lubią miasta, w których sporo się dzieje.

Bezpieczne dzielnice Szczecinagdzie warto kupić mieszkanie?

Aspektem, który wpływa na fakt, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie o to, gdzie najlepiej kupić mieszkanie w Szczecinie, jest bezpieczeństwo. Potwierdzają to nie tylko policyjne statystyki, ale także opinie mieszkańców. Z badania przeprowadzonego przez serwis Otodom na grupie ponad 120 000 osób wynika, że stolica województwa zachodniopomorskiego znajduje się w pierwszej trójce najbezpieczniejszych polskich miast.

Za bezpieczne dzielnice Szczecina uznano okolice Centrum, w szczególności Jasne Błonia oraz osiedle Łękno, a także pobliskie osiedla. Warto uwzględnić ten aspekt, poszukując dla siebie i swojej rodziny mieszkania na terenie miasta. O ile bliskość sklepów, szkół czy miejsc pracy to czynniki istotne przy wyborze lokalizacji, o tyle pewność zamieszkiwania na bezpiecznym obszarze dla wielu osób stanowi aspekt zdecydowanie najważniejszy i trudno się temu dziwić.

Najładniejsze dzielnice Szczecina, w których warto szukać mieszkania

Wspomniane tereny wygrywają również pod wieloma innymi względami, jeśli chodzi o to, gdzie zamieszkać w Szczecinie. Choć miasto podzielone zostało na 37 osiedli, to właśnie one przez wielu mieszkańców potocznie nazywane są „dzielnicami”. Popularny jest również podział na prawobrzeżną oraz lewobrzeżną część miasta.

Niezależnie jednak od tego, jakie kryterium przyjmiemy, od lat najwięcej osób zastanawiających się, gdzie warto kupić mieszkanie w Szczecinie, osiedla się w dzielnicy Śródmieście-Północ. Mieszkańcy szczególnie upodobali sobie okolice Parku Kasprowicza, gdzie zlokalizowane jest wspomniane Łękno, ale także inne popularne osiedla jak Niebuszewo, Niemierzyn, Turzyn czy Pogodno. Obszar ten zdobywa wielu miłośników nie tylko ze względu na atrakcyjne położenie na mapie miasta i dobrą komunikację, ale także dużą ilość zieleni, czyste powietrze oraz atrakcyjną i funkcjonalną zabudowę. Warto w tym miejscu ponownie powołać się na badania serwisu Otodom, z których wynika, że to właśnie te okolice są najatrakcyjniejszym miejscem do życia. Nie tylko według mieszkańców Szczecina, ale także innych polskich miast.

Szczecin – nowe mieszkania od dewelopera

Osoby, które pragną właśnie tutaj znaleźć swoje wymarzone mieszkanie, mogą skorzystać z bogatej oferty nowych lokali w stanie deweloperskim. Warto swoją uwagę zwrócić szczególnie na zielone dzielnice Szczecina. Powstające przy ulicy Janosika 2 nowe osiedle Crocus Hill docelowo obejmować będzie 5 budynków, w których łącznie znajdzie się ponad 350 nowych mieszkań o zróżnicowanej powierzchni oraz lokale usługowe. Zarezerwuj swoje wymarzone „M” już dziś i ciesz się luksusem, jaki daje mieszkanie w najbardziej prestiżowej okolicy w Szczecinie.

Przeczytaj też nasze wskazówki: