Decyzja o kupnie mieszkania. Czym się kierować?

kalendarz

data publikacji: 18.11.2022

Decydując się na zakup mieszkania, należy bardzo dokładnie przemyśleć wszystkie kluczowe kwestie, które wpłyną zarówno na komfort użytkowania lokalu, jak i na koszty. Specjalnie dla osób, które właśnie stają przed jedną z najważniejszych życiowych decyzji, do jakich z pewnością należy kupno nieruchomości, przygotowaliśmy kompleksowy poradnik. Jak wybrać mieszkanie, na które aspekty zwrócić szczególną uwagę i w jaki sposób pogodzić wysokie oczekiwania z przystępną ceną?

Kupno mieszkania – rynek pierwotny czy wtórny?

Pierwszą kwestią, którą należy rozstrzygnąć, planując zakup mieszkania, jest to, czy będziemy szukać go na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Transakcje na rynku pierwotnym obejmują zakup mieszkania od dewelopera – w tym przypadku kupujemy zupełnie nowy lokal, stając się jego pierwszym właścicielem. Z kolei rynek wtórny oferuje nam mieszkania kilku-, kilkunasto-, a często nawet kilkudziesięcioletnie. W zdecydowanej wieczności przypadków wymagają one gruntownego remontu, oferują ograniczone możliwości aranżacyjne oraz nie posiadają udogodnień charakterystycznych dla nowego budownictwa, np. windy, podziemnego parkingu czy systemów zwiększających bezpieczeństwo.

Decydując się na kupno mieszkania na rynku pierwotnym, mamy gwarancję zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz materiałów. Taki zakup oznacza tańszą eksploatację, gdyż nowe mieszkania zazwyczaj wyposażone są w energooszczędne urządzenia i przez co najmniej kilkanaście lat nie będą wymagały remontów. Poza tym – inaczej niż w przypadku rynku wtórnego, kupno nieruchomości od firmy deweloperskiej daje całkowitą swobodę, jeśli chodzi o wykończenie oraz aranżację wnętrz.

Jak wybrać mieszkanie? Budżet i finanse

Jeśli decyzja o tym, czy wolimy nabyć lokal na rynku wtórnym, czy od dewelopera została podjęta, można skupić się na pozostałych aspektach, z jakimi wiąże się zakup mieszkania. Jednym z tych kluczowych są oczywiście finanse – to budżet warunkuje dostępność konkretnych nieruchomości. Planując zakup na kredyt, warto udać się do kilku banków i sprawdzić, w który z nich nasza zdolność jest najwyższa. Dostępny budżet będzie miał istotny wpływ na metraż mieszkania. Może np. okazać się, że za podobną kwotę co niewielkie „M” w centrum miasta, da się kupić znacznie większy lokal na obrzeżach. W takiej sytuacji warto dokładnie przemyśleć, jakiego metrażu potrzebujemy dla siebie i swojej rodziny i czy dłuższe dojazdy do pracy lub szkoły będą warte kilkunastu dodatkowych metrów kwadratowych.

Lokalizacja ma znaczenie

Zapracowany singiel dobrze będzie czuł się w mieszkaniu położonym w centrum, natomiast rodziny z dziećmi czy osoby starsze mogą preferować spokojniejszą okolicę, oferującą ciszę, czystsze powietrze oraz zieleń. Ten przykład pokazuje, że „dobra lokalizacja” to pojęcie względne, które dla każdego może mieć inne znaczenie. Kupno mieszkania blisko rynku dużego miasta ułatwi dotarcie do jego najważniejszych punktów, jednak może wiązać się z niedogodnościami, takimi jak hałas czy smog. Z kolei lokalizacja z dala od centrum, mimo czystszego powietrza, spokoju i bezpieczeństwa, może oznaczać utrudnienia komunikacyjne, choć to akurat zależy od stopnia rozwoju infrastruktury.

Rozkład pomieszczeń, a komfort mieszkańców

Osoby zastanawiające się, jak wybrać mieszkanie, powinny również uwzględnić jego rozkład. Ważna jest nie tylko liczba pomieszczeń, ale także ich odpowiednie skomunikowanie. Warto również sprawdzić, czy poszczególne pokoje są na tyle przestronne, by w razie potrzeby móc łatwo je przedzielić, dostawiając dodatkową ściankę.

Kupno nieruchomości – funkcjonalność też jest ważna!

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, zwykle nie trzeba obawiać się o standard samego lokalu, jak również części wspólnych. Warto natomiast sprawdzić, jak prezentuje się otoczenie. Czy do mieszkania przypisane jest miejsce parkingowe? Czy osiedle posiada monitoring lub inne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo? Czy położenie mieszkania umożliwi łatwe wyprowadzenie dziecięcego wózka? Jakie udogodnienia dostępne są w najbliższej okolicy? To tylko niektóre pytania, jakie warto sobie zadać przed zawarciem umowy o zakup mieszkania.