data publikacji: 22.12.2023
Osoby, które rozmyślają nad zakupem swojego pierwszego M, jak również inwestorzy, którzy czekają na dobry moment, zastanawiają się, czy obecna koniunktura jest na tyle dobra, by zdecydować się na ten krok. Co warto wziąć pod uwagę, zanim zacznie się przeglądanie ofert deweloperów? Jakie są perspektywy rynku i prognozy analitykówodnośnie do cen mieszkań na 2024 rok? Jaką nieruchomość wybrać i w jaki sposób sfinansować tę transakcję? Podpowiadamy!
Obecnie w gospodarce odnotowuje się problemy wywołane skutkami pandemii, a także wojny w Ukrainie. Wszyscy odczuwają wyraźnie wyższe koszty produktów w sklepach, ale również usług. Osoby, które planują w najbliższych miesiącach nabycie nieruchomości, także bacznie obserwują ceny mieszkań. 2024 rok niestety z dużym prawdopodobieństwem nie przyniesie korzystnych dla inwestorów zmian w tej kwestii. Nic więc dziwnego, że wielu z nich zastanawia się, czy odłożone na ten cel pieniądze zainwestować jak najszybciej, czy poczekać na lepsze warunki.
Globalna inflacja wymusza na rządach państw podjęcie rozmaitych działań, mających na celu zwiększenie wartości nabywczej pieniądza, ale też wyrównanie obywatelom niedostatków, które jej spadek wywołuje. W związku z tym, gdy pojawia się inflacja, można też śmiało prognozować przyszły wzrost płacy minimalnej. Trzeba jednak wiedzieć, że między innymi właśnie sytuacja ekonomiczna kraju ma wpływ na ceny mieszkań. Jeśli zatem prognozy mówią, żerynek nieruchomości 2024 wciąż nie będzie zbyt korzystny, należy spodziewać się większych wydatków na zakup lokalu. Perspektywy w najbliższym czasie nie wydają się pocieszające – obecnie odnotowuje się ograniczenie podaży, czyli mniejszą liczbę lokali na sprzedaż, a także wzrost popytu na nie – wynikający właśnie z chęci zabezpieczenia swoich oszczędności poprzez ulokowanie kapitału we własne M.
W ekonomii nie wszystko da się przewidzieć ze stuprocentową pewnością. Są jednak mechanizmy, które wywołują lawinowe ciągi zdarzeń – a takim jest na przykład wzrost cen nieruchomości na skutek podniesienia płacy minimalnej, co z kolei jest wymuszone inflacją. Szacuje się, że perspektywy rynku mieszkań na 2024 rok nie będą lepsze, niż na 2023. Można liczyć wówczas na średni nominalny wzrost za metr kwadratowy o nawet 15%. Popyt będzie dotyczył zarówno transakcji gotówkowych, jak i tych kredytowych – szczególnie ze względu na bardzo wysokie zainteresowanie rządowym programem Bezpieczny Kredyt 2%.
Bardzo trudno jest prognozować cokolwiek w tak delikatnej kwestii z dużym wyprzedzeniem czasowym. Jednak specjaliści są zgodni co do tego, że perspektywy rynku mieszkań na 2024, jak również na 2025 rok są bardzo podobne – będziemy odnotowywać tendencję wzrostową cen. Tym samym – jeśli planujesz wykorzystać swoje oszczędności lub wziąć kredyt, właśnie teraz może być na to najlepszy moment. Inflacja może spowodować spadek siły nabywczej pieniędzy, które masz w banku. Co więcej, banki zaczynają zaostrzać politykę przyznawania kredytów mieszkaniowych, dlatego może być o nie coraz trudniej, nawet jeśli zarabia się więcej niż przed kilkoma laty.
Prawda jest taka, że analitycy rynku nieruchomości mają wiele poglądów na tę sprawę i dokonują różnych prognoz. Ty, jako inwestor, który posiada na koncie kilkaset tysięcy złotych, chcesz jak najkorzystniej je ulokować – to znaczy, kupić za to możliwie jak największe, dobrze usytuowane i luksusowo wykończone mieszkanie, najlepiej z pierwszej ręki. Nie możesz zatem czekać, trzymając kciuki za to, by korzystne perspektywy rynku mieszkań się sprawdziły i ryzykować tym, że na świecie wydarzy się coś, co sprawi, że staną się one całkowicie nieaktualne. Tylko posiadanie mieszkania może dać Ci pewność, że Twój majątek nie stopnieje, a wręcz przeciwnie – w przyszłości możesz je sprzedać z zyskiem lub podarować. Dlatego nie zastanawiaj się zbyt długo – bo każdy miesiąc czekania może skutkować podnoszeniem cen.
Osoby, które nie posiadają własnych oszczędności, mogą liczyć na wsparcie rządu i banku. Rzecz jasna, najlepszym z punktu widzenia stabilności ekonomicznej rozwiązaniem jest kupno nieruchomości za gotówkę. Istnieje jednak możliwość zakwalifikowania się do rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%, który daje bardzo korzystne warunki finansowania. Można też wziąć go tradycyjnie – co jednak zniechęca inwestorów z uwagi na wysokie stopy procentowe. Te jednak maleją – dlatego warto rozważyć tę opcję.
Zainwestuj w wysokiej klasy nieruchomość od dewelopera. Nie wymaga ona żadnych dodatkowych nakładów finansowych. Zadbaj o to, by była w pięknej lokalizacji – na przykład w Szczecinie. To miasto, które rozwija się coraz bardziej dynamicznie i staje się atrakcyjne dla wszelkich inwestorów, jacy widzą w nim ogromny potencjał. Bliskość do morza, ale również do niemieckiej granicy, wspaniałe widoki i nowoczesne mieszkania na atrakcyjnych osiedlach – to zdecydowanie atuty, o których warto pomyśleć. Tym bardziej że kupno nowego lokalu w prestiżowym miejscu pozwala sądzić, że w przyszłości może on być wart jeszcze więcej.